X
X
USD

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıSosyal Medya YönetimiHashtag Nedir? En Etkili Nasıl Kull...

Hashtag Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır?

 

Hashtag Nedir?

Hashtag, önünde boşluk bırakılmış ve önünde bir kare işareti (#) bulunan bir anahtar kelime öbeğidir. Örneğin, #Ankara ve #Çikolatasever öğelerinin her ikisi de hashtag'lerdir.

Bu hashtag'leri sosyal medya yayınlarınızda herhangi bir yere koyabilirsiniz: başlangıçta, sonunda veya aradaki herhangi bir yerde. Bu hashtag'ler, tüm farklı kullanıcıların genel görüşmelerini tek bir akışa bağlar.

Hashtag içeren bir yayının herhangi birinin aramasında görünmesi için yayının herkese açık olması gerektiğini unutmayın.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Hashtag nedir tanımını açıkladıktan sonra hadi gelin hep birlikte hashtag’in sosyal platformlarda nasıl kullanıldığına bir bakalım. Hemen hemen her sosyal medya platformu hashtag'leri bir şekilde kullanıyor ama hepsi biraz farklı yapıyor. İşte en iyi platformaların hashtag kullanımı!

Twitter'da Hashtagler

Twitter'daki hashtag'ler, anahtar kelimeleri veya konuları dizine eklemek için kullanılır. En popüler olanları, özet akışının sol tarafında ‘’trend konular'’olarak listelenir.

 • Twitter, tweet başına ikiden fazla (2) hashtag önermez, ancak aslında bir sınır yoktur (280 karakter sınırı hariç).
 • Bir hashtag sözcüğüne tıklamak veya dokunmak, aynı hashtag'i kullanan diğer tweet'leri gösterir.

Facebook'ta Hashtag'ler

Facebook 2013 yılında hashtag dünyasına katıldı. Henüz hashtag’lerde büyük değil, ancak giderek daha popüler hale geliyor.

 • Gizlilik ayarları her zaman hashtag'lere göre önceliklidir, bu nedenle hashtag'inizin herkes tarafından görülmesini istiyorsanız, hesabınızdaki gizlilik ayarlarının herkese açık olarak ayarlandığından emin olun.
 • Facebook sayfanıza bağladığınız diğer platformlardaki hashtag'ler de Facebook'ta tıklanabilir.
 • Bir hashtag'in zaten Facebook dünyasında olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Facebook'un arama çubuğuna yazın, bunun için sonuçlar gösterilecektir.

Instagram üzerinde Hashtag’ler

Instagram bu yıl uygulamalarını güncelledi; insanların etiketli içerik görmesini istiyorsanız hesap ayarlarınızın herkese açık olduğundan emin olun.

 • Yayınınızdaki altyazılara veya yorumlara hashtag ekleyebilirsiniz. Aslında, bazı sosyal medya pazarlamacıları için ilk yorumda hashtag eklemek, bir başlığın altında yorum yapmayı sağlamanın en iyi yoludur.
 • Hashtag listeleri oluşturabilir ve bunları “kaydedilmiş resim yazıları” altına ekleyebilirsiniz. Ama dikkatli olmanızda fayda var çünkü; aynı hashtag'leri tekrar tekrar kullanırsanız, Instagram'ın algoritması sizi spam olarak etiketleyebilir.

Hashtag Araçları

Doğru hashtag araçları, içeriğiniz için hashtag'leri seçmeniz, oluşturmanız ve izlemeniz için bir platform sağlayarak sosyal medya stratejisinde başarıyı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşte başlamak için en iyi hashtag araçları:

 1. Hootsuite

Hootsuite, sosyal medyanızı tek bir yerden yönetmenize yardımcı olur. Gösterge tablosu düzeni, belirli kullanıcılardan veya hashtag'lerden en son güncellemeleri tek bir bakışta görmenizi sağlar.

 1. Hashtagify

Hashtagify, hashtag pazarlama çabalarınızdaki başarınızı artırmanıza yardımcı olacak başka bir harika araçtır. Bunu, markanız için en iyi ilgili hashtag'leri ve Twitter ve Instagram'da trend olan konuları bularak, kitlenizle ilişkiler kurmanıza ve hangi anahtar konular hakkında konuştuklarını belirlemenize yardımcı olur.

 1. KeyHole

Keyhole, gerçek zamanlı otomatik bir hashtag izleme aracıdır. URL'leri, kullanıcı adlarını, anahtar kelimeleri ve en önemlisi Twitter ve Instagram'daki hashtag'leri izlemek için kullanabilirsiniz.

 1. Twitter Gelişmiş Arama

Twitter, platformunda ilgi alanınızdaki çeşitli hashtag'leri aramanıza izin veren ücretsiz bir gelişmiş arama seçeneğine sahiptir. Arama filtreleri altında gelişmiş arama seçeneğini bulacağınız ana arama sayfasına giderek erişebilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(18 defa görüntülendi. / 2 kişi faydalı buldu.)

Top